2/22/2015

Seminarium i wystawa ROOTS OF EUROPEAN DESIGN


20 lutego braliśmy udział w naszym pierwszym seminarium naukowym, na które zostaliśmy zaproszeni przez Społeczną Akademię Nauk. 
Seminarium było częścią składową unijnego projektu RED - Korzenie Europejskiego Designu, towarzyszącą międzynarodowej wystawie prac, które zostały nagrodzone w konkursie artystycznym o tym samym tytule. Organizatorem była wspomniana wyżej Społeczna Akademia Nauk. 
Główną ideą projektu RED jest pokazanie obecności tradycji i wpływu sztuki ludowej na współczesny europejski design i sztukę użytkową. Uczestnikami seminarium byli artyści, projektanci, wykładowcy uczelni artystycznych, studenci wzornictwa przemysłowego łódzkich uczelni oraz zaproszeni goście z krajów partnerskich (Węgier, Włoch, Czech, Słowenii). 

Nasza prezentacja dotyczyła projektu folkowego pokoju dla studenta "Polskie bo dobre - folklor w designie", nad którym pracowałyśmy we współpracy z Pałacem Młodzieży w Łodzi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkowego Folkowe Inspiracje. Przedstawiłyśmy koncepcję, sposób w jaki pracowałyśmy oraz oczywiście efekty końcowe. Ważnym elementem prezentacji było podkreślenie umiejętności jakie kształtowałyśmy podczas tworzenia projektu: umiejętność pracy w grupie, dostosowanie się do określonych ram estetyki projektu oraz umiejętność pracy z materiałami i narzędziami (od tamtej pory nie boimy się szlifierki!).

Prelegenci: Jadzia Lenart, Dominika Toborek


Wystawa, której towarzyszyło seminarium, znajdowała się w Muzeum Fabryki w Manufakturze. Wystawione prace były na wysokim poziomie, wiele z nich w niejednoznaczny sposób ukazywało nawiązanie do folkloru.


zdjęcia: Natalia Bartczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za Twoją opinię :)